Sorozatot indítok a Kőszeg környékén található érdekes és szép kirándulóhelyekről. Mielőtt elkezdeném, érdemes néhány dolgot tudni a környékről. Kőszeget patkóalakban körbeöleli a Kőszegi-hegység, azonban az utolsó évtizedek építkezései már elérték a hegyeket. Bár az 1920-as trianoni békediktátummal a hegység kétharmad része Ausztriához került, így is igen nagy terület áll rendelkezésére a kirándulni vágyóknak. A hegyeken-völgyeken, kilátókon, és forrásokon kívül érdemes ellátogatni a "hegyaljára", ahol 5 kis csöpp, de gyönyörű falu található. Név szerint: Bozsok, Cák, Velem, Kőszegszerdahely, és Kőszegdoroszló. Érdekesség, hogy már a legkorábbi birtokleírások is említik ezeket a falukat, tehát nem csak Kőszeg, hanem a hozzá közvetlenül kapcsolódó hegyaljai faluk is igen nagy történetre tekintenek vissza. A későbbiekben külön posztokban szeretnék kitérni mindre.
Szulejmán kilátó
A felvezető után rátérnék e poszt témájára. A Kőszeghez legközelebbiekkel kezdem, bár később lehetnek kivételek. Az egyik legközelebbi, de nagyon javasolt kirándulóhely a Szulejmán kilátó. Kirándulóhelynek lehet, hogy erős nevezni, mert egy kényelmes 15 perces sétával el lehet érni a városból. Maga a kilátó igen fiatal, a török ostrom 480. évfordulója alkalmából 2012-ben emelték. A helyi legenda szerint I. Szulejmán szultán erről a helyről figyelte az ostromot. A helyiek már jóval a kilátó építése előtt is csak szultán dombnak nevezték a hegyet.
Maga a kilátó nem túl magas, de kedvező helyzete miatt a város nagy részére rá lehet látni. Fényképezőgépet érdemes vinni.
A kilátóról készült fotó, késő este
Megközelítés:
A belvárosból először észak felé kell haladnunk a Pék utca irányába, innen tovább az Árpád tér felé (nem fog térnek tűnni, inkább a Pék utca folytatásának. Felismerhető, hogy egy kisbolt található ott, az írás pillanatában a Coop nemzetségbe tartozik.)
Ennél a pontnál felfelé kell venni az irányt, vigyázva arra, hogy NE a bal oldali Hegyalja utcába, hanem a jobbra található Királyvölgyi út legyen az. Nem túl hosszú az utca, a végén néhány elágazódás, de nekünk balról a második kis szűk gyalogúton kell tovább haladunk.
Itt jegyezném meg, hogy sok kirándulóhely a környéken NEM közelíthető meg közvetlenül autóval, részben azért mert a Kőszegi tájvédelmi körzet nagy része le van zárva a forgalom elől, másrészt pedig azért, mert sok helyen nincsenek autóutak sem.
Az úton felfele sétálva nagyjából 5 perc után jobbra láthatjuk meg a kilátó felé vezető lépcsősort. A sportosabbak egy szuszra, a többiek néhány kanyaronként kisebb szusszanással érhetik el kilátót. Innen tovább is lehet még menni, észak felé a szemben fekvő Kálvária hegyen lévő templomhoz. Lefele pedig egy másik úton a Királyvölgy felé visszatérhetünk a városba.
Persze a rengeteg hegyi út, és ösvényen át akár a magasabb helyekre is el lehet jutni (pl: Óház kilátó, Hétforrás), ezek nem szerepelnek az általános térképeken. Akik nem ismerik a környéket, érdemes egy részletesebb turista térképet magukkal vinniük.
Következő posztomban a Csónakázó tó - Kálvária templom - Trianoni kereszt hármast fogom ismertetni.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.